СТОРІНКИ ІСТОРІЇ

 

 

 

 

 

Дніпропетровський Будинок органної та камерної музики (пам'ятка архітектури та історії національного значення)музична візитівка Дніпропетровщини, де зберігаються і продовжуються традиції духовності, традиції органної та камерної музики.

 

Розташований він в Брянській церкві, яка була зведена в стилі неокласицизму з елементами  бароко до 300- річчя правління царської династії Романових і є кращою архітектурною спорудою Катеринослава (нині Дніпро) початку ХХ сторіччя.

 

Інтер'єр прикрашений новим розписом стін та вітражів художників В. Данилова та С. Ісаєва, що створює образ Храму музики.

 

З відкриттям Будинку органної та камерної музики в культурному житті Дніпропетровщини почалася нова епоха — епоха органної та класичної музики європейського рівня. На його сцені виступають видатні музиканти Європи та світу, створюючи новий імідж регіону.

 

Більше чверті століття звучить тут наш Орган та безсмертні творіння Баха, Бортнянського, Генделя, Моцарта, Чайковського та інших геніїв, які засівають наші душі духовними життєдайними зернами.

 

Прийнято вважати Орган атрибутом західної церкви.  Одначе це уявлення не є вірним. Довгий період історії Органу прикрашений в суто світські тони, будучи частиною елітарного мистецтва.

 

Орган — самий древній музичний інструмент, створений більше двох тисяч років тому — в ІІІ віці до нашої ери грецьким майстром Ктесібієм.

 

Кожен Орган, як людина, має свій характер та неповторний голос.

 

В  нашому Органному залі встановлений класичний, гігантський 12 — ти тонний клавішний духовий інструмент Орган, в звучанні якого зібрані всі звуки всесвіту, навіть імітація співу птахів, створений майстрами німецької органобудівної фірми “Зауер”, орієнтований на Бахівську епоху і з урахуванням архітектурних та акустичних особливостей Брянської церкви.

 

Орган має 2074 труби різного діаметру — від голчатого січення до 15 см, довжиною від декількох сантиметрів до 5 метрів, включаючи в собі міхи для нагріву повітря, дві ручні клавіатури — мануали та  клавіатуру для ніг — педаль та 30 регістрів.

 

Щороку тут проходять більш 300 концертів, міжнародних фестивалів, конкурсів, гастролей вітчизняних та зарубіжних виконавців.

 

 

 

Історична довідка доктора історичних наук АН України А.Фоменка

 

 

 

1913 року гучно святкувалося 300-річчя Будинку Романових (царської династії Романових). Преса рябіла панегіриками романівському правлінню, в церквах йшли пишні богослужіння, на увічнення цієї події закладалися нові храми. Не відставали в проведенні ювілейних урочистостей і офіційні круги Катеринославу.

Храм на пропозицію дирекції Брянського заводу заклали в швидкорослому промисловому районі міста. Зводився він коштами робітників, службовців і хазяїв Брянського заводу, за проектом архітектора Г.І.Туровця і петербурзького художника-архітектора Е.И. Костянтиновича. Будівництво церкви, незважаючи на вантаж війни, здійснювалося швидкими темпами і закінчилося за два роки (у 1915 році).

Зведена в стилі неокласицизму з використанням елементів бароко, Миколаївська (Брянська) церква належить до кращих архітектурних споруд Катеринослава початку ХХ століття. Зважена пропорціональність і пластична виразність усіх форм її об’ємнопросторових композицій (п'яти лазень, дзвіниці, портиків, з колонами іонічного ордеру) у поєднанні з помірним декором надає храму картинності, майже ляльковості. Оригінальним було також художньо-архітектурне оформлення інтер'єру стін.

Миколаївська церква рішенням президії Дніпропетровського облвиконкому від 8 лютого 1929 року була закрита "на підставі виявленого бажання широких мас трудящих міста". Декілька років в ній працювала дитяча технічна станція, а з другої половини 30-х років вона перетворилася на складське приміщення, що через безгосподарне відношення випробувало значні руйнування.

У 70-х роках відношення до пам'яток культури і їх збереження в країні стало помалу мінятися на краще. З представленням відділу культури облвиконкому будинок Миколаївської церкви був внесений в реєстр пам'яток архітектури, яка охороняється державою, затверджений постановою Радміну УРСР від 6 вересня 1979 року.

На прохання громадськості міста облвиконком 22 червня 1982 року прийняв рішення відносно перетворення церковної будівлі у Будинок органної та камерної музики. У тому ж році за проектом архітектора Дніпропетровської філії "Укржитлремпроект" О.Г. Попова почалися реставраційні роботи, які виконували працівники Міськремстройтресту. У травні 1986 року реставрація була завершена.

Інтер'єр прикрасив новий розпис стін (художники В. Данилов і С. Ісаєв), в залі побудований подіум; до капітально відремонтованого підвального приміщення прибудований додатковий підземний блок для різних технічних служб, облаштована територія навколо будівлі.

Після закінчення реставрації ще рік тривало встановлення 12-тонного двомануального концертного органу виробництва всесвітньовідомої німецької фірми органобудування "Зауэр" і облаштування приміщень будівлі.

А 27 квітня 1987 року в культурному житті міста сталася знаменна подія: в залі Будинку органної і камерної музики відбувся концерт. Його слухачами були ті, хто дав йому друге життя будівельники, реставратори, оформлювачі.